Alan Adı Sahibini Nasıl Bulurum? | Blog Aracı Forum

Hoşgediniz!

Bize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesajlar gönderebilirsiniz.

Kayıt Ol!
  • Forum da reklam ve tanıtım yapmak kalıcı olarak yasaklanmıştır!
  • Reklam vermek için blog sitemizin iletişim kısmını kullanabilirsiniz.

Alan Adı Sahibini Nasıl Bulurum?

Admin

Administrator
Yönetici
Katılım
Şub 1, 2019
Mesajlar
42
Beğeniler
54
#1
Bir domain adı seçmek, hayalinizdeki web sitesini başlatmanın ilk adımıdır. Ama mükemmel alan adını bulmak kolay değildir. Düşündünüz taşındınız, beyin fırtınası yaptınız ve sonunda size en uygun alan adını buldunuz. Ama kaydettirmeye kalktığınızda baktınız ki, alan adınız önceden alınmış bile. Bu acı senaryo her zaman geçerli olmak zorunda değil tabi. Alanın sahibinin kim olduğunu bulabilir ve domain adını satmak isteyip istemediklerini öğrenmek için onlarla iletişime geçebilirsiniz. Bu işleme yeni bir alan adı kaydetmekten biraz daha fazla ücret ödeyebilirsiniz, ancak en uygun olduğunu düşündüğünüz isme siz sahip olmak istiyorsanız buna değecektir.

Alan Adları Neden Alınır?

Birçok alan adı satın alınır ama kullanılmaz. Kayıtlı bir alan bulduysanız, fakat site boşsa veya bir hosting şirketinin sağladığı bir açılış sayfası varsa, bu, o alanın satın alınabileceği anlamına gelir. Yeni bir domain satın almayı düşünüyorsanız, tüm alan adlarının organizasyonundan sorumlu ICANN ‘in partneri olan bir firmayı tercih etmenizi öneririz. IHS resmi akredite ICANN, Nic.tr partneridir ve 200.000’in üzerinde kayıtlı domain adresine hizmet vermekte, her gün 1000’in üzerinde yeni domain adresini tescil etmektedir.

Bazı durumlarda, önceden oluşturulmuş bir siteyi bile tamamen satın alabilirsiniz. Sitenin sahibi başka projelere odaklanmaya karar vermiş ve siteyi uzun bir süre önce güncellememiş olabilir. Bu durumda biraz daha fazla ücret ödeyeceğinizi bilmeniz gerekir, fakat trafik seviyeleri düşükse ücret de düşük olacaktır.

Alan Adının Sahibi Nasıl Bulunur?

Bir alan sahibinin bilgilerini bulmak oldukça kolaydır. Bunu yapmak için, WHOIS adlı web sitesini kullanacağız. Bu site esas olarak şu soruyu yanıtlar: Belirli bir alan adı veya IP adresinin sahibi kim? Bir kişi bir alan adını kaydettiğinde, ilgili iletişim bilgilerini sağlamalıdır.
 
Üst Alt